Video Prodüksiyon Nedir? Prodüksiyon Şirketleri Neler Yapar?

Bizleri yakından tanımak isteyen müşteri adaylarımızın en çok merak ettiği sorulardan biri de “Video Prodüksiyon Nedir?” ve “Video prodüksiyon şirketi nedir?” ve “Video prodüksiyon şirketleri ne iş yapar?” gibi sorulardır. Bu yazımızda bu konuya kısaca değilmek istedik.

Video Prodüksiyon şirketi – bir başka deyişle prodüksiyon şirketleri – sizlere üç ayrı aşamada hizmet verirler. Bunlar Pre-Production (ön-prodüksiyon) / Production (prodüksiyon) / Post-Production (Prodüksiyon Sonrası) aşamalarıdır.
Temel olarak şu aşamaları içerirler;

Pre-Production (Ön Prodüksiyon)
Kimi zaman Prodüksiyon öncesi olarak da adlandırılan bu dönemde, prodüksiyon şirketleri müşteri adaylarının beklenti ve ihtiyaçlarını belirleyip, detaylı olarak analiz ederler. Yapılacak video / film prodüksiyonun kullanım alanı, yayın mecrası ve hedef kitlesi gibi detaylar belirlendikten sonra. Senaryo yazımı, storyboard ve moodboard oluşturma, cast / oyuncu belirleme, ekip ve ekipman tercihleri gibi prodüksiyon aşamasında gerekli olacak tüm bileşenleri belirlerler.

Production (Prodüksiyon)
Ön çalışma ardından sonraki evde işin fiiliyata geçtiği ve dolayısıyla en önemli kısımdır. Saha çekimleri gerçekleştirilir, senaryoda yer alan tüm detaylar yönetmen eşliğinde kayda alınır. Seslendirme, müzik bestelenmesi v.b gibi katma değer bileşenlerin hazırlanması da prodüksiyon aşamasına dahildir.

Post-Production (Prodüksiyon Sonrası)
Prodüksiyon aşamasıyla elde edilen tüm görsel ve işitsel malzemelerin, bilgisayar sistemleri tarafından işlenerek anlamlı hale getirilmesi sürecidir. Bu süreçte video kurgu / montaj, ses döşeme, görsel efeketler, renk düzenleme, grafik animasyonlar, kapak, KJ gibi bileşenler uzman kişilerce üretilerek kurgulanmış / montajlanmış filme dahil edilerek, nihai film ortaya çıkartılır.

Yukarıda bir video prodüksiyon sürecini kabaca özetlemeye çalıştık. Tüm video prodüksiyon / film prodüksiyon işleriniz için dilediğiniz zaman bize ulaşmayı ve / veya fiyat almayı unutmayın.

Video prodüksiyon konusunda aşağıdaki ihtiyaçlarınızda bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
  • Video prodüksiyonu

  • Tanıtım filmi prodüksiyonu

  • Tanıtım videosu prodüksiyonu

  • Reklam filmi prodüksiyonu

  • Post prodüksiyon (Video kurgu, video montaj, özel efekt, after effects v.b)

Bize hemen ulaşın!