Post Prodüksiyon Nedir?

Bir yapım süreci temelde üç aşamadan oluşur; Pre-Production (Ön-Prodüksiyon / hazırlık aşaması), Production (Prodüksiyon aşaması) ve Post-Production (Yapım sonrası / Teslime hazırlama aşaması). Diğer sayfalarımızda bu başlıklar hakkında kısaca bilgi vermiştik, şimdi Peremeci Film olarak merak edenler için Post-Prodüksiyon aşaması hakkında biraz daha detaya inelim.

Post prodüksiyon nedir? Sorusuna verebileceğimiz en özet yanıt; Prodüksiyon sürecinde elde edilen görüntü, ses, fotoğraf gibi görsel ve işitsel malzemelerin bilgisayar aracılığı ve bu işe özel üretilmiş donanım ve yazılımlar ile anlamlı ve Pre-Production aşamasında ön görülen haline getirme sürecine Post Prodüksiyon denir şeklinde olacaktır..

Post Prodüksiyon aşamasın, elde edilen görsel ve işitsel malzemeler bir araya getirilir, bir başka ve yaygın kullanımıyla kurgu / montajı yapılır. Her ne kadar kurgu ve montaj çoğu zaman eş anlamlı olarak kullanılsa da aslında öyle değildir; Kurgu; içeriğin akışı ve anlatım dili ile ilgilidir, Montaj ise kurgunun fiilen işlenmesi anlamına gelmektedir.

Post prodüksiyon aşamasında, sadece video montaj yapılmaz. Aynı zamanda görsel ve işitsel efektler filme eklenir, gerekiyorsa renk iyileştirilmesi ve düzenlemesi yapılır (Color Correction). Oldukça emek ve tecrübe isteyen post prodüksiyon süreci çoğu zaman prodüksiyon aşamasında daha uzun sürmektedir. Bu aşamada tamamlanan filmler ve videolardan çıkış alınır ya da kasete basılır (Post) ve teslim edilir.

Peremeci Film olarak bizden dilediğiniz zaman post prodüksiyon hizmeti alabilirsiniz!

Bize hemen ulaşın!